You are currently viewing Wypożyczalnia samochodów osobowych – co należy wiedzieć

Wypożyczalnia samochodów osobowych – co należy wiedzieć

Uzyskanie możliwości wynajęcia samochodu z OC sprawcy zawsze w środowisku polskim stanowiło pewien problem. Problem ten wynika głównie z faktu, że ubezpieczyciele robią co tylko mogą by za taki wynajem nie płacić.

Wypożyczalnia samochodów i auto zastępcze

wypożyczalnia samochodów osobowych Choć zarówno Biuro Rzecznika Ubezpieczonych jak i Komisja Nadzory Finansowego, w większości takich sytuacji stara się bronić praw poszkodowanych. Niestety zarówno podejmowane przez te instytucje działania jak i stanowisko przez nie zajmowane w tym temacie okazują się być niewystarczającą formą wsparcia, a co za tym idzie w rzeczywistości nie pomagają one osobom poszkodowanym w wyniku zdarzenia drogowego w dochodzeniu do swoich praw. Niechęć ubezpieczalni do pokrywania kosztów wynajmu auta zastępczego skutkowała zwykle tym, że pokrycie kosztów wynajmu auta dochodziło do skutku tylko wówczas, gdy w ramach kolizji uszkodzony został pojazdy wykorzystywany w celach gospodarczych, czyli innymi słowy auto firmowe. Osoby indywidualne mające kolizje zwykle na takie świadczenie nie mogły liczyć, choć samo prawo na temat różnic wynikających ze sposoby wykorzystania pojazdu nic nie mówi.Zmiany przyniosło dopiero niedawno wydane orzeczenie Sądu Najwyższego, zgodnie z którym osoby poszkodowane mają pełne prawo wynająć samochód z OC sprawcy kolizji czy wypadku, bez względy na to jakiego typu samochód uległ uszkodzeniu.

wypożyczalnia samochodów osobowych Fakt, że jest to legalna i jak najbardziej słuszna praktyka nie oznacza jednak, że załatwienie formalności związanych z wynajęciem samochodu zastępczego jest łatwe. Ubezpieczyciele nadal niechętnie chcą za taką usługę płacić. Dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem pozostaje załatwianie tego typu formalności poprzez specjalizującą się w tym zakresie firmę, w tym wypadku chodzi o taka działalność jaką jest wypożyczalnia aut. Obecnie wypożyczalnia samochodów osobowych trójmiasto bardzo często poza możliwością wynajęcia auta zastępczego ułatwia także załatwienie wszystkich formalności, w tym związanych także z pokryciem kosztów wynajmu auta przez sprawce. Wprawdzie nie każda wypożyczalnia samochodów osobowych świadczy tego typu usługi, jednak jest ich coraz więcej, a co za tym idzie znalezienie właściwej, mającej pełen wachlarz usług, zwłaszcza w większych miastach, (takich jak choćby Gdańsk, Gdynia, ogólnie trójmiasto czy Warszawa lub Kraków) nie powinno stanowić problemu. Należy jednak pamiętać, że czas w jakim ubezpieczyciel będzie pokrywał koszty wynajmu samochodu jest ograniczony. I nawet, jeśli naprawa nie zostanie ukończona, a wedle szacunków tak powinno się stać, dalsze koszty wynajmu będziemy musieli już pokrywać z własnej kieszeni.

Dlatego po wynajęciu samochodu zastępczego należy jak najszybciej zająć się naprawą własnego pojazdu, by nie narażać się na dodatkowe koszty.