You are currently viewing Wszystko o złomowaniu samochodów

Wszystko o złomowaniu samochodów

Wiekszości z nas wydaje się, że kiedy samochód jest już w złym stanie technicznym oraz wizualnym jedyną możliwością jest jego sprzedaż na szrot. Zapominamy o stacjach demontażu pojazdów, które rozbierają auto na części złomując karoserię.

Złomowanie aut i demontaż

Złomowanie Wiąże się to z dopełnieniem wszelkich formalności związanych z wyrejestrowaniem oraz unieważnieniem wszelkich dokumentów, co stanowi zniechęcenie. Nie jest to jednak tak skomplikowane, jak mogłoby się nam wydawać, dlatego najpierw warto dokładnie zapoznać się z przebiegiem takigo procesu, niż od razu podejmować decyzje. Złomowaniu może zostać poddany niemal każdy samochód – zniszczony przez swój wiek, powypadkowy, czy po prostu niesprawny technicznie. Trzeba jednak posiadać od niego wszystkie dokumenty, czyli dowód rejestracyjny i kartę pojazdu jeśli została wystawiona. Złomowanie aut powinno odbywać się na certyfikowanej stacji demontażu pojazdów, która dokona właściwej wyceny sprawdzając stan samochodu. Kiedy zostanie on już przewieziony do punktu kasacji zawiązana zostaje umowa, która poświadcza, że samochód został całkowicie rozebrany. Tylko w ten sposób właściciel ma mozliwość wyrejestrować pojazd w wydziale komunikacji właściwego urzędu. Poza tym przedstawia również unieważnione dokumenty wraz z tablicami rejestracyjnymi.

Złomowanie Jest to niezwykle istotne, aby dopełnić wszelkich formalności – tylko tak uda się uniknąć odpowiedzialności prawnej za zniknięcie samochodu. Dodatkowo w przypadku, kiedy obowiązuje jeszcze polisa OC samochód musi zostać wycofany, a nadpłacona składka wróci do właściciela w przeciągu kilkunastu dni. Złomowanie samochodu jest zdecydowanie bardziej ekologiczne oraz opłacalne, ponieważ stacja demontażu płaci nawet do kilkuset złotych za podpisanie z nimi umowy. Oni zyskują części zamienne, które trafią do sprzedaży, a my nie musimy martwić się o stary zalegający samochód i jego opłaty. W przypadku pojazdów powypadkowych należy oczywiście przedstawić wszystkie kosztorysy oraz zaświadczenia, by uniknąć dopłaty za brakujące kilogramy. Takie rozwiązanie pozwala nam uzyskać jakiekolwiek pieniądze za oddanie starego samochodu. Tradycyjne szroty najczęściej przyjmują je za darmo i nie pozwalają wyrejestrować pojazdu, a jedynie wypisują umowę kupna.

Legalne punkty nie pobierają żadnych opłat, a wystawiają wszystkie niezbędne dokumenty unieważniając dowody oraz tablice, które trzeba przedstawić w urzędzie. Jest to wygodne i ekologiczne rozwiązanie, które pozwoli odzyskać choć część pieniędzy, które zainwestowaliśmy w nasz samochód.