You are currently viewing Szlabany hydrauliczne i elektromechaniczne

Szlabany hydrauliczne i elektromechaniczne

Czasami trzeba wyznaczyć teren, na którym człowiek nie powinien się znaleźć. Taśmy bywają niewystarczające, ponieważ łatwo ulegają zniszczeniu i zerwaniu. Niektóre przestrzenie muszą być bardzo dokładnie odgrodzone ze względów bezpieczeństwa. Takie miejsca to na przykład place budowy. Najczęściej znajduje się na nich szlaban, który uniemożliwia wjazd niepowołanym osobom.

Budowa i działanie szlabanów

SzlabanSzlaban wjazdowy może być hydrauliczny lub elektromechaniczny. Hydrauliczny zachowuje odpowiednie właściwości w szerokim zakresie temperatury, ponieważ od -40 do +50 stopni nie straci swoich właściwości i olej w nich nie zgęstnieje. Szlaban hydrauliczny musi być montowany przez profesjonalistów, ponieważ montaż wymaga fachowej wiedzy i umiejętności zastosowania jej w praktyce. Szlabany hydrauliczne kontrolują ruch na parkingach i obiektach strzeżonych. Posiadają nierdzewną konstrukcję, co zapewnia odporność na czynniki mechaniczne. Cechuje się szybkim działaniem i jest określany jako niezawodny nawet w ciężkich warunkach. Można zastosować w nich mechanizm uniemożliwiający wyłamanie ramienia, co sprawdzi się w przypadku nieprzewidzianych sytuacji. Napęd hydrauliczny szlabanu powoduje, że jest on niezwykle wytrzymały i odporny na przeciążenia. Będzie też bardziej żywotny niż szlaban elektromechaniczny. Ten z kolei zasilany jest prądem o mocy 230V.

SzlabanTaka moc pozwala na wytrwałość przy natężonym ruchu. Dlatego też szlaban znajdzie zastosowanie na bramkach autostradowych i dużych parkingach. Należy pamiętać o sprawdzeniu, czy nasz szlaban jest wyposażony w czujnik bezpieczeństwa, uniemożliwiający zamknięcie podczas gdy człowiek będzie znajdował się w jego obrębie. Polega to na zestawieniu fotokomórek świetlnych i przecięciu linii. Gdy linia zostaje przecięta, nie ma możliwości zamknięcia szlabanu. Szlaban można też zabezpieczyć dzięki zastosowaniu lamp ostrzegawczych informujących o ruchu ramienia. W jaki sposób kieruje się szlabanem? Szlaban może być sterowany pilotem radiowym, kartą magnetyczną czy przyciskiem. Do jego uruchomienia może być też wymagany specjalny kod. Jednak wpisywanie kodu wiąże się z pewnymi trudnościami. Za najwygodniejszą formę obsługi uważa się sterowanie pilotem.

Żeby wybrać dobry szlaban, należy zastanowić się, jak często i w jakim miejscu ma być użytkowany. Kluczowy jest wybór odpowiedniej długości ramienia. Im dłuższy, tym może działać wolniej i prędzej się wyeksploatować. Zwróćmy też uwagę na kwestie montażu, ponieważ źle zamontowany szlaban, na przykład źle wyważony może wymagać naprawy już po krótkim czasie użytkowania.