You are currently viewing Śruby jako element bezpiecznego samochodu

Śruby jako element bezpiecznego samochodu

Sezonowa wymiana opon jest dla nas świetną okazją do skontrolowania stanu technicznego nie tylko felg na które nakładane są oponę ale też śrub którymi koła przykręcane są do samochodu.

Śruby z dobrego materiału

śruby do kół samochodowychPanuje ogólne przeświadczenie o tym, że śruby, którymi raz było przykręcone koło czyli te bezpośrednio z fabryki wystarczają na cały okres w jakim jest eksploatowany samochód. Musimy sobie zdać sprawę, że każdy element ulega w końcu wyeksploatowaniu. Nawet śruby do koła samochodowego mogą się zużyć i będą wymagały wymiany na nowe. Jeśli będziemy zdecydowani na zakup nowych śrub wybierzmy te najlepsze, wyprodukowane przez sprawdzonych producentów części motoryzacyjnych. Czym charakteryzują się najlepsze śruby do koła samochodowego? Są przede wszystkim wykonane z bardzo wytrzymałych materiałów odpornych na korozję oraz uszkodzenia mechaniczne. Posiadają prawidłowe wymiary przystosowane do rozmiaru koła zamontowanego w naszym samochodzie. Należy również zwrócić uwagę aby posiadły odpowiedni zgodny z normami moment obrotowy.

śruby do kół samochodowychMoment obrotowy jest to szybkość z jaką śruby są przykręcane. Śruby do koła samochodowego warto kilka razy w roku odkręcić i dokładnie wyczyścić przy pomocy szczotki drucianej lub innej o bardzo twardym włosiu. Przed ponownym dokręceniem śrub warto je delikatnie nasmarować smarem stałym lub płynnym. Ilość powinna być minimalna w celu uniknięcia plam na felgach do których automatycznie przylegać będzie każdy bród. Jeśli zdecydujemy się na regularne serwisowanie śrub musimy nauczyć się je prawidłowo przykręcać. Pierwszym etapem jest ich delikatne przykręcenie w celu osadzenia ich na prawidłowych miejscach. Następnie każą po kolei dokręcić mocnej. Obydwa etapy powinny odbywać się na podnośniku bądź lewarku. Kolejnym krokiem jest opuszczenie samochodu na ziemię i dokręcenie śrub mocniej do wyczuwalnego oporu. Śruby należy przykręcać sposobem równoległym. Zabrania się stawania na klucz w celu mocniejszego dokręcania śruby lub przedłużania mocy klucza dźwignią np za pomocą rurki, może to spowodować przekręcenie gwintu lub zbyt mocne dokręcenie co będzie skutkiem złego funkcjonowania koła na piaście. Jeśli nie wiemy jakie śruby powinniśmy kupić warto wybrać się do naszego mechanika lub najbliższego wulkanizatora w celu zasięgnięcia takowych informacji. Pracujący tam fachowcy dodatkowo sprawdzą nam stan techniczny śrub.

Zatem jeśli zauważymy, że śruby kół zamontowane w naszym samochodzie są skorodowane lub mocno wyeksploatowane powinniśmy bez zastanowienia zdecydować się na zakup nowych oraz ich jak najszybszy montaż.