You are currently viewing Rola przetwornicy napięcia w samochodach BMW

Rola przetwornicy napięcia w samochodach BMW

Marka BMW wyróżnia się wśród innych pojazdów przede wszystkim dbałością o detale. Zarówno karoseria, jak i wnętrze zawsze są dopracowane i zapewniają najwyższy komfort jazdy. Cały czas producenci szukają nowych rozwiązań, by kierowcy nie musieli martwić się o swoje bezpieczeństwo. W tym celu w nowszych modelach zaczęto montować światła emitujące mocniejsze strumienie tak, aby jazda w ciemności nie sprawiała problemu.

Przetwornice do samochodów marki BMW

przetwornice bmw Musieli jednak dostosować do nich przepływ napięcia, by zbyt wysoki nie doprowadził do pożaru. Lampy ksenonowe wymagają zupełnie innego napięcia prądu, niż tradycyjne lampy. Wykorzystane w nich ciśnienie oraz gaz szlachetny potrzebują osiągnąć wysoką temperaturę przy jak najmniejszym zużyciu mocy. Właśnie dlatego montuje się przetwornice bmw dedykowane pod konkretny rodzaj żarówek. Zaletą ich stosowania jest przede wszystkim znacznie lepsza jakość emitowanego światła, która poprawia widoczność podczas jazdy. Żarówki ksenonowe są bardzo wydajne i rzadko się przepalają, co wpływa na ich cenę. Nie można jednak sugerować się kosztem zakupu żarówki do lamp ksenonowych, chodzi o ich jakość oraz czas działania. Ale również o barwę otrzymanego światła. W przypadku przepalenia się jednej należy wymienić obie. Różnica w nagrzewaniu się lamp oraz odcieniu padającego światła może razić kierowców z naprzeciwka oraz zagrażać ruchowi lądowemu.

przetwornice bmwPrzetwornica pełni w tym całym układzie bardzo ważną rolę – ma przede wszystkim konwertować moc zmieniając napięcie oraz natężenie, a dopiero później łączyć lampy z odbiornikiem. Do zapalenia łuku elektrycznego potrzebne jest duże napięcie, jednak jego podtrzymanie nie wymaga działania już tak sporej siły. Przetwornica reguluje je w zależności od zapotrzebowania i utrzymuje stałą barwę lampy. Dziś lampy ksenonowe pojawiają się już w prawie wszystkich nowych modelach pojazdu, jednak to właśnie BMW zostało uznane za przodownika. Od wielu lat wszystkie typy tego samochodu posiadają specjalne lampy cieszące się zaufaniem kierowców. Przetwornica napięcia wykorzystywana jest również w innych celach niż regulowanie świateł. Jednak to właśnie w tej roli pojawia się najczęściej.

Poza tym większość kierowców BMW nawet nie zdaje sobie sprawy jakie mechanizmy muszą ze sobą współpracować, by jakość i barwa światła polepszały komfort jazdy. Mimo to producent nie przestaje na takim rozwiązaniu i szuka ciągle nowych systemów, które sprawią, że jazda będzie nie tylko przyjemnością, ale również zapewni największe bezpieczeństwo każdemu pasażerowi.