You are currently viewing Nauka jazdy – jak się odbywa?

Nauka jazdy – jak się odbywa?

Podróżowanie samochodem ma bardzo wiele zalet. Pozwala nam szybko dotrzeć do celu, korki można ominąć, nie trzeba czekać na autobusy czy tramwaje na przystanku. Nie stoimy na chłodzie, niestraszny jest nam upał (dzięki klimatyzacji), nie dźwigamy ciężkich rzeczy (od czego jest bagażnik), możemy podróżować z rodziną i znajomymi.

Nauka jazdy w teorii i praktyce

nauka jazdyTak, jazda samochodem jest zdecydowanie najbardziej komfortowa ze wszystkich środków komunikacji. Jednak żeby jeździć autem to trzeba mieć ważne prawo jazdy. Trzeba zdać egzamin w ośrodku ruchu drogowego i poczekać na odbiór dokumentów. Zanim jednak do tego dojdzie to każdego czeka nauka jazdy. Jak ona przebiega? Każda osoba chcąca kierować samochodem musi udać się do szkoły jazdy i zapisać się na kurs trwający najczęściej sześćdziesiąt godzin (trzydzieści teorii w biurze i trzydzieści praktycznych zajęć z jazdy). Na zajęcia można przychodzić codziennie na godzinę, czy tylko raz w tygodniu. Wszystko zależy od tego, czy możemy często przychodzić na zajęcia czy nie. Najbardziej zdeterminowane osoby mogą nawet w miesiąc mieć ukończony kurs i zdać wewnętrzny egzamin w szkole jazdy. Na początku zajęcia praktyczne odbywają się w grupach od kilku do kilkunastu osób. Szkoleniowcy zapoznają kursantów z podstawami zasad poruszania się na drodze.

nauka jazdyCzęsto pokazywane są różne ilustracje odnośnie sytuacji na drodze, a kursanci mają odpowiedzieć kto w takiej sytuacji ma pierwszeństwo, czy jak powinno się zachować na drodze. Na zajęciach teoretycznych można także oglądać filmy pokazowe. Po zakończonej teorii nauka jazdy przechodzi w część praktyczną. Tutaj kursant jeździ samochodem tylko z instruktorem. Praktyczna nauka jazdy obejmuje głównie jazdę po mieście, ze szczególnym uwzględnieniem skrzyżowań oraz rond. Trzeba także zaliczyć takie elementy jak łuk na placu manewrowym, parkowanie równoległe i prostopadłe, jak również ruszanie na wzniesieniu z wykorzystaniem hamulca ręcznego. Obowiązkowe jest także odbycie jazdy poza miastem w miejscach gdzie można rozwinąć większą prędkość niż w mieście. Do zajęć praktycznych zalicza się także sprawdzanie oświetlenia samochodu oraz tego co znajduje się pod maską, co również jest wymagane przy zdawaniu egzaminu na prawo jazdy.

Podsumowując, nauka jazdy składa się z części teoretycznej i praktycznej zakończonej egzaminem wewnętrznym w szkole jazdy oraz egzaminem państwowym. Kursant musi wiedzieć jak poradzić sobie w różnych sytuacjach na drodze, jakie są najnowsze przepisy, jak również potrafić nazwać i sprawdzić części samochodu.