Kiedy zamierzamy kupić porządny samochód, zwykle nasze kroki kierujemy do najbliższego salonu ulubione marki. Tymczasem istnieją ciekawe alternatywy zakupu auta, które pozwalają nam zaoszczędzić pieniądze. Niekoniecznie musimy kupować nowy samochód – niekiedy opłaca się po prostu zakupienie używanego pojazdu.

Import aut to dobra alternatywa

import auta z usaW tym wypadku jednak warto zorientować się nieco w temacie, ponieważ wcale nie musi to być stary samochód z najbliższego komisu – nie musi to być nawet auto z Polski. Alternatywnym rozwiązaniem jest import auta z USA. Ameryka Północna to największy rynek samochodowy na świecie, dlatego jest w czym wybierać, jednak warto w tym wypadku zwrócić uwagę na pewne szczegóły. Osobisty odbiór pojazdu zwykle nie wchodzi w grę, ponieważ wyjazd do Stanów Zjednoczonych wiąże się z koniecznością wyrobienia wizy, a to bardzo żmudny i kosztowny proces, dlatego najlepiej jest dokonać zakupu przez internet. W tym celu należy się zainteresować aukcjami, które są organizowane w internecie – ten rodzaj zakupu wiąże się jednak z pewnym ryzykiem, toteż warto skorzystać z usług dystrybutora. Część jednak wstępnego rozpoznania możemy wykonać samodzielnie.

import auta z usaNa co zatem warto zwrócić uwagę przy zakupie samochodu zza oceanu? Ponieważ w Ameryce panuje zupełnie inny klimat niż w Europie, trzeba zacząć od znalezienia odpowiedniego regionu, z którego będziemy sprowadzali auto. Niektóre samochody biorące udział w aukcjach noszą bowiem ślady huraganów lub powodzi, czyli po prostu uległy kiedyś zalaniu, a ich właściciel stara się je teraz sprzedać. Pod tym względem bezpieczniejszy jest zakup pojazdu z zachodniego wybrzeża USA, ponieważ tamtejszy klimat wony jest od tego typu zjawisk atmosferycznych. Trzeba się jednak liczyć z tym, że import może się okazać w tym wypadku bardziej kosztowny ze względu na odległość. Co istotne, amerykańskie samochody wyposażone są w silniki o większej pojemności i dysponują zupełnie innymi parametrami niż europejskie, dlatego dobrze jest sprawdzić, czy na naszym rynku znajdziemy odpowiednie części zamienne – być może samochód będzie wymagał serwisowania. Trzeba pamiętać również o tym, że najbardziej opłaca się sprowadzanie samochodów tzw. luksusowych marek, które nie są dostępne w Europie, ponieważ ich późniejsza sprzedaż na naszym rynku może się okazać niezwykle rentowna (niektórzy handlowcy trudnią się właśnie sprowadzaniem uszkodzonych, powypadkowych aut z Zachodu w celu przeprowadzenia naprawy i sprzedaży – to bardzo opłacalny biznes).

Kiedy już zorientujemy się w temacie, warto mimo wszystko zwrócić się o pomoc do sprawdzonego dystrybutora, który pomoże nam bezpiecznie sprowadzić samochód, dopełniając przy tym wszelkich formalności w naszym imieniu.