You are currently viewing Lakier czy farba do plastiku?

Lakier czy farba do plastiku?

Nasze samochody, zwłaszcza starsze modele, często mają na wyposażeniu elementy plastikowe, np. zderzaki czy listwy boczne Z czasem tracą one swój kolor i ładny wygląd, na co wpływ mają choćby czynniki zewnętrze – deszcz, woda czy słońce. Efekt?

Lakier do plastikowych części

lakier do plastikuWyglądają nieatrakcyjnie i szpecą pojazd. Na szczęście jest na to sposób. I wcale nie chodzi o zamianę zniszczonych elementów na nowe. Wyposażeni we właściwy preparat łatwo i szybko możemy dokonać ich renowacji. Mając w swoim samochodzie elementy plastikowe, trzeba liczyć się z tym, że z czasem stracą one swój pierwotny wygląd. To naturalna kolej rzeczy, co nie oznacza jednak, że musimy się na nią godzić. Dzięki akcesoriom i kosmetykom samochodowym, jakich wiele na rynku, można łatwo i szybko odnowić na przykład porysowany i wypłowiały zderzak. I wcale nie musimy w tym celu oddawać auta do lakiernika, bo sami poradzimy sobie z tym zadaniem. W jaki sposób? Wystarczy wyposażyć się w odpowiedni lakier do plastiku. To nic innego jak termoplastyczna farba jednoskładnikowa, która doskonale imituje strukturę plastiku. Nie tylko odświeża malowaną powierzchnią, ale też dobrze radzi sobie z pokryciem zarysowań i rys. Jest odporny na działanie czynników atmosferycznych. Przed zakupem warto się jednak upewnić, do jakiego rodzaju tworzywa może być stosowany wybrany lakier, gdyż tylko niektóre z nich mogą być używane do polietylenu (PE).

lakier do plastikuLakier do plastiku można aplikować na dwa sposoby: ręcznie (spray) lub za pomocą pistoletu natryskowego. Pierwsza jego forma przeznaczona jest do malowania drobnych elementów, np. lusterek lub listew. Może też pomóc szybko usunąć drobne zarysowanie ze zderzaka. Gdy jednak trzeba pokryć go farbą w całości, bardziej efektywna będzie praca przy pomocy pistoletu. By jednak nasz wysiłek dał oczekiwany efekt, trzeba odpowiednio przygotować plastik. Należy go w pierwszej kolejności umyć wodą z dodatkiem detergentu oraz odtłuścić benzyną ekstrakcyjną lub specjalnym preparatem. Jeśli jest taka potrzeba, widoczne uszkodzenia można wyszpachlować szpachlówką do tworzyw sztucznych. I dopiero tak przygotowany element można zacząć malować specjalistycznym lakierem. Wybrany lakier do plastiku w określonym odcieniu można później pokryć bezbarwnym lakierem wymieszanym ze zwykłym środkiem matującym.

W taki sposób można łatwo i szybko odnowić uszkodzone lub po prostu zniszczone przez ząb czasu elementy naszego pojazdu. Nie jest to zadanie trudne i nie wymaga specjalistycznej wiedzy, więc każdy może sobie z nim poradzić w zaciszu prywatnego garażu.