You are currently viewing Jaki wpływ na turbinę ma dobrze dobrany zestaw uszczelek?

Jaki wpływ na turbinę ma dobrze dobrany zestaw uszczelek?

Turbosprężarka montowana jest w pojazdach w celu zwiększenia mocy silnika. Jest to urządzenie mechaniczne, które napędzane jest gazami wylotowymi silnika. Podzespół dostarcza do cylindrów większą ilość powietrza, co przekłada się na osiągi pojazdu. W wyniku eksploatacji pojazdu turbina może się uszkodzić i tym samym silnik zauważalnie traci swoją moc.

Niedrogi zestaw uszczelek

zestaw uszczelek turboCzęsto wiąże się to z pełną regeneracją turbiny, mimo że przyczyna awarii może być błaha. Czy pojazd może tracić moc, jeżeli turbosprężarka nie jest szczelna? Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, z jakich tak naprawdę części składa się cała turbosprężarka. Wbrew pozorom jest ich mnóstwo i każda nich może się uszkodzić, co dość szybko pozostaje zauważone przez kierowców. Aby urządzenie działało prawidłowo, musi składać się z takich komponentów jak wirnika turbiny i sprężarki, wałka turbosprężarki, łożyska oporowego i ślizgowego, a także kanałów olejowych oraz kadłuba środkowego, turbiny i sprężarki. Szczególnie ważne są również pierścienie uszczelniające, które z reguły nie ulegają awarii, choć podczas regeneracji turbosprężarki konieczna jest ich wymiana.

zestaw uszczelek turboOdpowiednio dobrany zestaw uszczelek ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie urządzenia. Brak szczelności może powodować, że gazy mogą wydostawać się na zewnątrz, a przez to cylindry nie otrzymają takiej dawki powietrza, jak powinny. Jeżeli szczelność turbiny została naruszona, wówczas będzie wymagane jej ponowne rozebranie i nałożenie nowych pierścieni uszczelniających. Decydując się na samodzielną naprawę urządzenia, warto zaopatrzyć się w renomowane produkty i nie należy na nich przesadnie oszczędzać, gdyż zaoszczędzone pieniądze będzie trzeba wydać na wizytę u fachowca i koniec końców zakup właściwych komponentów. Kompletny zestaw uszczelek turbo, w zależności od modelu pojazdu kosztuje od około 20 do 100 złotych – nie jest to duży wydatek, patrząc na to, że turbosprężarkę regeneruje się średnio raz na kilka lat. Zestaw uszczelek ma bardzo duże znaczenie podczas składania turbosprężarki. Pierścienie uszczelniające chronią przed wydostawaniem się powietrza na zewnątrz.

W większości przypadków zamontowane uszczelki bezproblemowo wytrzymają do czasu kolejnego rozebrania turbiny pod warunkiem, że zostaną właściwie dopasowane do modelu turbosprężarki (numer seryjny powinien być zapisany na obudowie). Po rozebraniu turbiny nie należy ponownie używać tych samych uszczelek, gdyż nie będą one spełniały swojego zadania. Wymagany jest zakup nowych produktów.