You are currently viewing Jak wymienić linkę zmiany biegów?

Jak wymienić linkę zmiany biegów?

Po pewnym czasie regularnego użytkowania samochodu naturalnym jest zużycie się pewnych jego komponentów. W takiej sytuacji kluczowe wydaje się być wymienienie wszystkich tych elementów, które są szczególnie ważne w kontekście prawidłowej reakcji pojazdu na wydawane mu polecenia. Do takich właśnie elementów z całą pewnością zaliczone mogą być linki zmiany biegów.

Kiedy wymienić linkę zmiany biegów?

drązek zmiany biegówZauważyć usterkę tego podzespołu samochodu jest stosunkowo łatwo. To, że samochodowa linka zmiany biegów uległa zerwaniu można zauważyć stosunkowo szybko na przykład po objawie szarpania po próbie zmiany biegów. Jest to podstawowy objaw, wskazujący na konieczność wymiany tego podzespołu co powinno być zawsze wykonywane w pewnej, ściśle określonej kolejności. Etap pierwszy i zdecydowanie najważniejszy, to prawidłowy demontaż akumulatora wraz z jego podstawą, czyli elementu blokującego swobodny dostęp do układu sterowania. Etap kolejny to odczepienie linki od tak zwanego wybieraka w celu wyjęcia pancerzy z uchwytów. W tym celu, na pancerzach należy przesunąć pierścienie zatrzaskowe w stronę tak zwanej grodzi. Kolejnym krokiem jest zaś już demontaż samych linek. W tym celu należy przede wszystkim zdemontować pierścienie zatrzaskowe pod lewarkiem. W miejsce zdemontowanych, noszących ślady użytkowania linek należy zamontować te zupełnie nowe.

drążek biegówKluczowe jest ich zablokowanie dokładnie w ten sam sposób, w jaki zablokowane były stare linki. Kolejnym krokiem prac jest ponowny montaż wszystkich elementów w dokładnie w ten sam sposób, w jaki demontowane były w celu wymiany linek, ale w odwrotnej kolejności. Oczywiście po samej wymianie linek konieczna okazuje się być także ich właściwa regulacja aby umożliwić prawidłową reakcję auta na proces zmiany biegów. Osobom, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w samodzielnym wykonywaniu podobnych prac, zaleca się oddanie auta do odpowiedniego warsztatu samochodowego, który będzie w stanie wymienić linki bez żadnego problemu. Będzie on w stanie także orzec, czy to linki są przyczyną problemów ze zmianą biegów. Aby zmiana biegów mogła zachodzić bezproblemowo i płynnie bardzo ważny jest prawidłowy stan techniczny wszystkich elementów, które za to właśnie odpowiadają.

Szczególnie ważną rolę wydają się mieć linki, które w przypadku ich uszkodzenia na przykład zerwania trzeba wymienić. W razie jakichkolwiek problemów bardzo ważne okazuje się być oddanie samochodu do profesjonalnego warsztatu, który będzie to w stanie wykonać bezproblemowo oraz bardzo szybko i co więcej – zazwyczaj bardzo niskim kosztem.