You are currently viewing Dlaczego klocki hamulcowe ulegają najszybszemu zużyciu?

Dlaczego klocki hamulcowe ulegają najszybszemu zużyciu?

Nowe samochody prosto z markowego salonu kosztują naprawdę sporo – wiele osób nie może sobie na nie pozwolić, dlatego bardzo często decydują się na odkupienie pojazdu z drugiej ręki. Z reguły są to auta zadbane mimo użytkowania ich przez pierwotnych właścicieli przez długi czas, pięciu czy nawet dziesięciu lat.

Części od najlepszych producentów

renault częściTrzeba jednak zawsze mieć na uwadze to, że długoletnia eksploatacja sprawia, że samochód nie jest już tak bezawaryjny – problemy techniczne mogą się zdarzać. Poprzedni właściciel powinien pokazać nam dokumenty poświadczające o przeprowadzeniu przeglądu auta. Teraz to do nas będzie należał obowiązek regularnej kontroli stanu technicznego samochodu. Zlustrować trzeba wszystkie układy w samochodzie – najlepiej więc udać się do stacji kontroli pojazdów, gdzie przegląd zostanie przeprowadzony przez specjalistów. Układ napędowy, zapłonowy, wydechowy, hamulcowy i zasilający – to tylko niektóre z podstawowych systemów obecnych w każdym aucie. Od ich sprawności zależy nasze bezpieczeństwo podczas poruszania się na drodze.

renault częściNajszybszemu zużyciu ulega zazwyczaj układ hamulcowy, złożony z wrażliwych elementów, takich jak klocki hamulcowe, tarcze, bębny oraz przewody hamulcowe. Wszystkie te części są od siebie zależne – jeśli tarcze są już zbyt wyeksploatowane, klocek hamulcowy zetrze się szybciej niż to przewidywaliśmy. Teoretycznie klocki powinny wystarczyć na nawet kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, jednak gdy użytkownicy nadmiernie obciążają układ hamulcowy, ich wymiana musi nastąpić o wiele szybciej. Zdarza się też, że przyczyną szybkiego zużycia jest… błąd mechanika, który nie oczyścił jarzma hamulcowego z korozji przed założeniem nowych klocków, co ograniczyło swobodę ich poruszania się, a wówczas dochodzi do przegrzewania się z powodu niepotrzebnego, nadmiernego tarcia. Kolejny powód, który może być przyczyną szybkiego zużywania się klocków, jest banalny – być może klocki były po prostu słabej jakości. Na rynku dostępne jest całe mnóstwo zamienników markowych części do samochodów renault, citroena, opla czy innych, jednak powinniśmy wystrzegać się tych elementów, które pochodzą od niesprawdzonego producenta i o których jakości nic nie wiadomo.

Najlepiej korzystać z autoryzowanych punktów z produktami danej marki lub ze sklepów motoryzacyjnych, w których pracownicy bardzo dobrze orientują się w swoim asortymencie i mogą zapewnić nas, że dana część jest naprawdę wysokogatunkowa. Jeżeli oddamy samochód do warsztatu – możemy i tam skorzystać z części proponowanych przez pracowników, którzy na pewno znają się na rzeczy.