You are currently viewing Auto klimatyzacja – jak o nią dbać?

Auto klimatyzacja – jak o nią dbać?

Klimatyzacja w samochodzie to obecnie coś, co jest na standardowym wyposażeniu. Nikt sobie chyba już nie wyobraża sobie, że w gorący dzień musi się męczyć i otwierać okna w samochodzie, żeby poczuć się tylko trochę lepiej, zamiast podróżować w komfortowych warunkach i przyjemnym chłodzie.

O klimatyzację auta trzeba dbać!

auto klimatyzacjaJednak żeby nasza sprawna auto klimatyzacja – Białystok była sprawna to musimy o nią zadbać. O czym trzeba pamiętać? Z pewnością niewiele osób wie, ale klimatyzację powinniśmy używać nie tylko latem przy upałach, ale przez cały rok. Od czasu do czasu powinniśmy ją chociaż na chwilę włączyć, żeby zaczęła działać. Jeśli mechanizmy nie są używane to zbiera się tam kurz, brud i mogą nawet powstawać grzyby, odpowiedzialne za wiele alergii. Włączanie okresowe klimatyzacji temu zapobiega. Również przynajmniej raz do roku auto serwis w Białymstoku powinien nam wymienić lub uzupełnić płyn w klimatyzacji, jest to tak zwane ,,nabijanie”. Specjalista sprawdzi, czy wszystko działa sprawnie, przeczyści mechanizm i doleje płynu chłodzącego.

Następnie sprawdzi czy wszystko działa jak należy i temperatura jest odpowiednio niska. Warto jest również zadbać o filtr powietrza. Niewiele osób wie, że jest coś takiego i trzeba to wymieniać. To bardzo ważna część układu klimatyzacyjnego i od niego zależy również ogrzewanie i chłodzenie naszego samochodu. W takim filtrze tez mogą się rozmnażać różne bakterie i grzyby, więc tym bardziej warto zadbać o jego stan techniczny. Taki filtr dobrze by było, żeby był oryginalny, tak jak części ford, choć są obecnie dobre zamienniki innych producentów. Często uznajemy, że nasza klimatyzacja niedostatecznie chłodzi, ponieważ nie jest nabita, a w rzeczywistości chodzi o taki filtr. Po jego wymianie z pewnością zauważymy różnicę. Kiedy kupujemy samochody używane to nie zwracamy uwagi na takie rzeczy, a warto. Jeśli oddajemy nasze auto do profesjonalnego serwisu to warto pamiętać o tym, że przeglądu klimatyzacji nie zrobi nam lakiernik czy blacharz. Musi to być specjalista od klimatyzacji czy ogólnie fachowiec od wewnętrznych układów samochodu. Tylko on wszystko dokładnie sprawdzi i dokona ewentualnych koniecznych napraw, z których będziemy zadowoleni.

Podsumowując, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu technicznego naszej auto klimatyzacji i od razu dokonywać wszelkich napraw i czyszczenia, bo jest to korzystniejsze i tańsze, niż czekanie z naprawą do ostatniej chwili. Dzięki temu powietrze w naszym samochodzie będzie czyste i chłodne, takie jakie chcemy.